AORC 2019 wraps up at Hedley | Sanders #1 | Report | Results | Images

2019 AORC Finale rocks Hedley

Words and Images by John Pearson Media


I’ve got to say, I was pretty happy when I heard the venue for the final AORC rounds had been change from Penshurst to Hedley VIC. Not that Penshurst is a bad place to be, just that Hedley always turns on a show!

AORC Hedley Pro Race Start
Pro Race Start

The track was very similar to the last time the AORC called through here with few minor changes but essentially the same.

A big difference was the amount of rain that had fallen over the area in the lead up. The iconic black sand was in prime condition for the weekend meaning a cross country event could go ahead no worries.

AORC Hedley Brad Hardaker
Brad Hardaker

The far eastern end of the track was actually wet with quite a bit of standing water. All this combined to make for an epic final two rounds and made for some close racing in a fitting end to the season.

AORC Hedley Alex Rudloff
Alex Rudloff

Watching Saturday’s cross country events was not only entertaining but enjoyable. You could see all of the competitors, and they could see each other. This allowed for some tight racing. The stuff we’ve been deprived of for most of the year.

AORC Hedley Adam Giles
Adam Giles

The finish of the women’s cross country came down to 0.4 seconds with Yamaha mounted Emelie Karlsson edging out Emma Milesevic.

AORC Hedley Josh Major
Josh Major

Blake Hollis walked away with the win in the J4 while Riley McGillivray took out the J3 Championship with a round to spare and Billy Hargy notched up another win in J2.

AORC Hedley Josh Green
Josh Green

Lee Stephens clinched the 2019 Vets title in a commanding display of season-long domination.

AORC Hedley Lee Stephens
Lee Stephens

The pro grades gave the spectators some excitement from the start. Three-six-Motorsports E1 contender Luke Styke led on his WR250F for most of the first lap
before being overcome by the bigger bikes ridden by Milner and Sanders who battled to
– and – fro all day.

AORC Hedley Luke Styke celebration
Luke Styke

The lead swapped numerous times as the day wore on but in the end KTM Offroad Enduro Team rider Daniel Milner took overall honours and the E2 Championship title in the process.

AORC Hedley Daniel Sanders celebration
Daniel Sanders took overall honours and the E2 Championship

Sanders finished second after a valiant battle with Milner’s team mate Lyndon Snodgrass rounding out the top 3 and taking the win for the day in E1.

AORC Hedley Fraser Higlett
Fraser Higlett

A little rain overnight gave the surface a bit of a touch up making certain there was no
dust to be seen. Sunday was run using the sprint format with two separate tracks running.

AORC Hedley Josh Brierley
Josh Brierley

The pros ended up at the far end of the track in the severely whooped out sand. Watching the top end riders negotiate this was something to see as they did their best to keep on top of the plunging holes that lined the track.

AORC Hedley Mason Semmens
Mason Semmens

The amount of short straights and turns made it difficult and it was clear to see why so many riders had suffered with blisters the day before.

AORC Hedley Kodi Stephens
Kodi Stephens

A number of championships came down to todays results. As the morning wore on, nerves were tested with each lap bringing the championship closer for a number of riders.

AORC Hedley Luke Styke
Luke Styke

At the end of the day Luke Styke finished in the lead in E1 claiming his second consecutive title much to his relief.

AORC Hedley Jess Gardiner
Jess Gardiner

Yamaha’s Jess Gardiner was triumphant for a record 5th time at the conclusion of her
final lap and KTM mounted Kyron Bacon took out EJ after showing promise all year.

AORC Hedley Kyron Bacon
Kyron Bacon took out EJ

Daniel Sanders managed to accumulate the most points of any rider all year putting
him in the top spot across all senior grades.

AORC Hedley Kyron Bacon Team
Kyron Bacon took out EJ

At the conclusion of another year of AORC I can say I’ve been privileged to witness some of the fastest riders in the world battle against each other in some of the harshest conditions this country has to offer.

AORC Hedley Matt Phillips
Matt Phillips

I’m looking forward to another year running around the bush trying to find that “perfect” shot and spending time with some of the most down to earth people you’ll ever meet. Till next year.

AORC Hedley Husqvarna Team
Daniel Sanders took overall honours and the E2 Championship

2019 AORC Rounds 10 Saturday

Top 20

Pos Rider Time
1 Daniel MILNER 2:53:09.502
2 Daniel SANDERS 2:53:24.753
3 Lyndon SNODGRASS 3:00:02.306
4 Joshua GREEN 3:02:30.827
5 Luke STYKE 3:04:23.821
6 Fraser HIGLETT 3:05:17.731
7 Michael DRISCOLL 3:06:16.043
8 Jeremy CARPENTIER 3:07:49.770
9 Stefan GRANQUIST 3:08:45.811
10 Mason SEMMENS 3:08:57.934
11 Andrew WILKSCH 3:09:22.789
12 Thomas MASON 3:11:59.122
13 Kyron BACON 3:12:07.916
14 Korey MCMAHON 3:15:27.716
15 Jesse LAWTON 2:55:07.260
16 Jonte REYNDERS 2:55:53.177
17 Riley NANCARROW 2:55:55.614
18 Cooper SHEIDOW 2:56:07.594
19 Matt MURRY 2:56:38.852
20 Joshua BRIERLEY 2:57:12.959
Pos Rider Time
1 Daniel MILNER 2:53:09.502
2 Joshua GREEN 3:02:30.827
3 Jeremy CARPENTIER 3:07:49.770
4 Stefan GRANQUIST 3:08:45.811
5 Jonte REYNDERS 2:55:53.177
6 Brad HARDAKER 2:57:16.751
7 William PRICE 2:59:36.782
8 Brent DEAN 3:00:15.107
9 Timothy LONSDALE 3:01:13.455
10 Ashley DAY 3:02:01.624
11 Nathan DALBOSCO 3:04:34.334
12 Tony ALBERT 3:06:21.754
13 Jacob DEAGAN 3:07:14.751
14 Joshua MAJOR 3:07:40.908
15 Wesley KEELEY 3:09:34.823
16 Matthew PARKINSON 3:12:59.629
17 Jake DEZWART 3:14:59.352
18 Nicholas GRAHAM 3:16:11.539
19 Scott Noble 3:16:48.679
20 Matthew PHILLIPS 2:36:12.352
21 Jarrod DILLON 2:50:47.861
22 James VAN DEN BORNE 2:55:32.124
23 Hayden KEELEY 2:57:00.794
24 Luke DEZWART 3:03:29.369
25 Lachlan HARRISON 2:23:00.040
Pos Rider Time
1 Lyndon SNODGRASS 3:00:02.306
2 Luke STYKE 3:04:23.821
3 Fraser HIGLETT 3:05:17.731
4 Michael DRISCOLL 3:06:16.043
5 Lachlan ALLAN 2:59:59.232
6 Matthew ZYGARLICKI 3:05:11.800
7 Christopher WYND 3:07:31.713
8 Ashden GRAMLICK 3:10:29.244
9 Lachlan MUIR 3:10:44.372
10 Alexander RUDLOFF 3:13:35.085
11 William EDWARD 2:51:27.266
12 Jake GOGOL 2:53:30.657
13 Damien JENKE 2:58:23.559
14 Bailey KOOLEN 1:08:53.349
Pos Rider Time
1 Mason SEMMENS 3:08:57.934
2 Kyron BACON 3:12:07.916
3 Korey MCMAHON 3:15:27.716
4 Riley NANCARROW 2:55:55.614
5 Cooper SHEIDOW 2:56:07.594
6 Joshua BRIERLEY 2:57:12.959
7 Corey HAMMOND 3:00:15.201
8 Jayden RUDD 3:05:11.587
9 Nathan HOWE 3:05:26.694
10 Ethan MAIWALD 3:07:58.796
11 Lochlan AMOS 3:11:56.657
12 Jaylan LESSIO 3:16:21.866
13 Dex KELLY 3:01:25.988
14 Royce PATTERSON 3:05:34.611
15 Trent PUDDY 1:02:07.458

R10 Clubman

Top 20

Pos Rider Time
1 Emelie KARLSSON 2:10:00.873
2 Emma MILESEVIC 2:10:01.356
3 Jessica GARDINER 2:12:47.661
4 Chris PERRY 2:14:05.202
5 Simon COX 2:14:59.507
6 Adam GILES 2:16:13.653
7 Daniel VAN DER WERF 2:16:33.301
8 Peter RUDD 2:16:39.777
9 Raymond BELL 2:17:26.094
10 Michael BEKINS 2:17:43.621
11 Matthew BUNNIK 2:19:52.889
12 Danielle FOOT 2:19:54.996
13 Derek FINDLAY 2:20:34.879
14 Jake NEWTON 2:21:18.014
15 Kevin GOODMAN 2:21:36.520
16 Oliver THOMAS 2:22:28.316
17 Peter SCHAPER 2:22:36.664
18 Stephen BOUCHER 2:23:00.071
19 Scott LEWIS 2:23:08.034
20 Ashley BRADY 2:23:37.836
Pos Rider Time
1 Emelie KARLSSON 2:10:00.873
2 Emma MILESEVIC 2:10:01.356
3 Jessica GARDINER 2:12:47.661
4 Danielle FOOT 2:19:54.996
5 Ebony NIELSEN 2:26:40.853
6 Chloe MILES 2:28:27.800
7 Kellie CATANESE 2:29:37.897
8 Lauren DUNSTAN 2:31:07.357
9 Julie DENYER 2:12:38.105
10 Kasey MAJOR 2:14:22.907
11 Alisha MAJOR 2:14:24.214
12 Rachelle DESSENT 2:11:21.303
Pos Laps Time
1 Peter RUDD 2:16:39.777
2 Peter SCHAPER 2:22:36.664
3 Stephen BOUCHER 2:23:00.071
4 Ian MCGILLIVRAY 2:24:12.798
5 Loui STYLIANOU 2:24:32.858
6 Craig TREASURE 2:24:32.884
7 Ken BURT 2:24:39.436
8 Raymond SCOTT 2:28:57.239
9 Stephen MATHESON 2:32:56.553
10 Nicholas EDWARD 2:08:04.495
11 David SALT 2:09:57.777
12 David WAGNER 2:10:27.782
13 Shane COOK 1:18:08.207
Pos Laps Time
1 Clint VERTIGAN 2:27:47.831
2 Alexander SWORD 2:28:19.507
3 Dale MCINTOSH 2:07:53.780
4 Adrian TREGEA 2:11:38.052
5 Darren GRATTAN 45:43.462

R10 Junior

Top 20

Pos Name Total Time
1 Blake HOLLIS 2:04:10.723
2 Samuel PRETSCHERER 2:04:14.061
3 Riley MCGILLIVRAY 2:06:14.216
4 Mackenzie JOHNSON 2:08:37.644
5 Oscar COLLINS 2:09:04.676
6 Billy HARGY 2:11:03.268
7 Kodi STEPHENS 2:11:15.545
8 Max PHILLIPS 2:11:24.172
9 Charlie MOLLER 2:12:27.443
10 Charlie MILTON 2:12:59.950
11 William DENNETT 2:13:13.633
12 Sam BARTON 2:13:49.493
13 Maxwell LIEBEKNECHT 2:14:31.670
14 Campbell HALL 2:14:32.274
15 Jack CAUGHEY 2:14:47.407
16 Jack LYDFORD 2:15:18.443
17 Charlie HOLMES 2:15:46.397
18 Clay PARSONS 2:16:41.019
19 Max BERRY 2:17:04.700
20 Luke CHELLAS 2:17:41.493
Pos Rider Time
1 Blake HOLLIS 2:04:10.723
2 Samuel PRETSCHERER 2:04:14.061
3 Mackenzie JOHNSON 2:08:37.644
4 Oscar COLLINS 2:09:04.676
5 Charlie MILTON 2:12:59.950
6 Sam BARTON 2:13:49.493
7 Jack CAUGHEY 2:14:47.407
8 Jack LYDFORD 2:15:18.443
9 Charlie HOLMES 2:15:46.397
10 Clay PARSONS 2:16:41.019
11 Max BERRY 2:17:04.700
12 Lachie BENNETT 2:18:21.566
13 Jaysen POLTORASKY 2:23:52.479
14 Kaitlyn HALL 2:24:02.044
15 Jadyn MCCARTHY 2:26:39.930
16 Kobe CONLEY 2:14:35.174
17 Kye MUNRO 2:26:21.865
DNF Lochie STAFFORD 23:03.715
Pos Laps Best Lap
1 Riley MCGILLIVRAY 2:06:14.216
2 Kodi STEPHENS 2:11:15.545
3 Charlie MOLLER 2:12:27.443
4 William DENNETT 2:13:13.633
5 Maxwell LIEBEKNECHT 2:14:31.670
6 Jack BITHELL 2:18:08.273
7 Jamie DUNSTAN 2:19:37.801
8 Thomas FOSTER 2:20:47.736
9 Ty SOUTTER 2:21:26.491
10 Kyle LEACH 2:22:51.839
11 Mac VONTHIEN 2:25:56.557
12 Ariana COLLINS 2:28:58.311
13 Aidan PARMESAN 2:04:51.089
14 Damon KUPISZ 2:08:43.111
15 Zeth BOND 2:09:30.946
DNF Aaron MILES 1:51:23.859
Pos Rider Time
1 Billy HARGY 2:11:03.268
2 Max PHILLIPS 2:11:24.172
3 Campbell HALL 2:14:32.274
4 Luke CHELLAS 2:17:41.493
5 Thomas VANCE 2:19:43.033
6 William VELLA 2:25:22.939
7 Jack SHEARER 2:25:25.286
8 Max MENSFORTH 2:28:39.212
9 Jack SKEGGS 2:05:43.579
10 Xavier COX 2:07:10.443
11 Alex BLACKSTOCK 2:07:33.034
12 Cody SWINDEN 2:19:06.589
13 Hugo THOMAS 2:21:00.679
14 Jet BRIEN 2:21:57.319
15 Blake MEULEN 2:31:12.599
16 Will DEPPELER 2:06:02.160
DNF Harley MYSTEK 2:03:41.008

R11 Sunday  WR 450 Track

 E1 E2 E3 EJ Vets Masters 

Top 20 Overall All Classes

Rider Rider R1-R5 Total Time
1 Daniel SANDERS 44:51.820
2 Daniel MILNER 45:13.653
3 Joshua GREEN 46:16.689
4 Luke STYKE 46:35.735
5 Michael DRISCOLL 46:52.326
6 Lyndon SNODGRASS 46:54.350
7 Mason SEMMENS 47:14.738
8 Stefan GRANQUIST 47:53.683
9 Jeremy CARPENTIER 47:55.038
10 Andrew WILKSCH 47:56.764
11 Kyron BACON 48:06.292
12 Fraser HIGLETT 48:15.364
13 Matthew PHILLIPS 48:41.694
14 Jonte REYNDERS 49:07.077
15 Korey MCMAHON 49:21.624
16 Thomas MASON 49:44.235
17 Jesse LAWTON 49:48.761
18 Cooper SHEIDOW 50:07.985
19 Joshua BRIERLEY 50:37.770
20 Brad HARDAKER 50:45.564
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Daniel SANDERS 44:51.820
2 Andrew WILKSCH 47:56.764
3 Thomas MASON 49:44.235
4 Jesse LAWTON 49:48.761
5 Matt MURRY 51:05.590
6 Luke BUNNIK 52:03.971
7 Trent TUCCI 53:14.367
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Daniel MILNER 45:13.653
2 Joshua GREEN 46:16.689
3 Stefan GRANQUIST 47:53.683
4 Jeremy CARPENTIER 47:55.038
5 Matthew PHILLIPS 48:41.694
6 Jonte REYNDERS 49:07.077
7 Brad HARDAKER 50:45.564
8 William PRICE 51:07.616
9 Nicholas GRAHAM 52:14.316
10 Brent DEAN 52:16.446
11 Timothy LONSDALE 52:25.573
12 Joshua MAJOR 52:30.514
13 Jake DEZWART 53:18.490
14 Andrew NELSON 54:33.417
15 James VAN DEN BORNE 54:48.964
16 Jacob DEAGAN 54:54.799
17 Nathan DALBOSCO 55:09.280
18 Ashley DAY 55:51.800
19 Jarrod DILLON 56:06.899
20 Luke DEZWART 57:52.822
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Luke STYKE 46:35.735
2 Michael DRISCOLL 46:52.326
3 Lyndon SNODGRASS 46:54.350
4 Fraser HIGLETT 48:15.364
5 Lachlan ALLAN 51:32.690
6 Ashden GRAMLICK 53:11.795
7 Bailey KOOLEN 53:13.962
8 Christopher WYND 54:08.874
9 Alexander RUDLOFF 55:40.227
10 Lachlan MUIR 55:59.567
11 Jake GOGOL 56:28.636
12 William EDWARD 58:19.551
13 Damien JENKE 58:48.928
14 Matthew BARKER 1:01:25.754
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Mason SEMMENS 47:14.738
2 Kyron BACON 48:06.292
3 Korey MCMAHON 49:21.624
4 Cooper SHEIDOW 50:07.985
5 Joshua BRIERLEY 50:37.770
6 Corey HAMMOND 51:49.366
7 Jayden RUDD 52:23.105
8 Nathan HOWE 52:24.325
9 Riley NANCARROW 53:21.214
10 Lochlan AMOS 54:43.939
11 Jaylan LESSIO 56:40.222
12 Trent PUDDY 58:21.203
13 Royce PATTERSON 1:08:34.444
14 Dex KELLY 25:28.857
15 Ethan MAIWALD
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Lee STEPHENS 52:15.000
2 Christopher THOMAS 56:04.867
3 Jason PEARCE 56:15.472
4 Luke ABLITT 57:03.606
5 Allan BENNETT 57:13.810
6 Darren LESSIO 58:57.615
7 Scott SZABO 59:34.628
8 Con PRIVITERA 59:36.758
9 Dean MINICHIELLO 47:43.838
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Peter RUDD 56:41.038
2 Stephen BOUCHER 58:55.038
3 Loui STYLIANOU 58:58.839
4 Peter SCHAPER 59:14.642
5 Shane COOK 1:00:00.379
6 Ian MCGILLIVRAY 1:00:25.215
7 Ken BURT 1:01:17.798
8 Raymond SCOTT 1:02:02.134
9 Nicholas EDWARD 1:03:01.002
10 David WAGNER 1:08:00.794
11 Craig TREASURE 1:08:12.245
12 Stephen MATHESON 1:12:31.790

R11 Sunday Offroad Advantage


Clubman

Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Jessica GARDINER 51:40.759
2 Emelie KARLSSON 51:46.906
3 Emma MILESEVIC 52:30.594
4 Danielle FOOT 54:43.303
5 Kellie CATANESE 56:26.178
6 Ebony NIELSEN 57:06.597
7 Clint VERTIGAN 58:01.269
8 Alexander SWORD 58:18.170
9 Lauren DUNSTAN 58:25.151
10 Chloe MILES 59:20.014
11 Adrian TREGEA 1:01:34.408
12 Julie DENYER 1:02:08.955
13 Kasey MAJOR 1:04:39.429
14 Alisha MAJOR 1:06:12.318
15 Rachelle DESSENT 1:09:55.364
16 Dale MCINTOSH 37:08.268
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Jessica GARDINER 51:40.759
2 Emelie KARLSSON 51:46.906
3 Emma MILESEVIC 52:30.594
4 Danielle FOOT 54:43.303
5 Kellie CATANESE 56:26.178
6 Ebony NIELSEN 57:06.597
7 Lauren DUNSTAN 58:25.151
8 Chloe MILES 59:20.014
9 Julie DENYER 1:02:08.955
10 Kasey MAJOR 1:04:39.429
11 Alisha MAJOR 1:06:12.318
12 Rachelle DESSENT 1:09:55.364
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Clint VERTIGAN 58:01.269
2 Alexander SWORD 58:18.170
3 Adrian TREGEA 1:01:34.408
4 Dale MCINTOSH 37:08.268

R11 Junior

Top 20 All Classes

Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Blake HOLLIS 49:28.162
2 Samuel PRETSCHERER 49:28.958
3 Riley MCGILLIVRAY 50:03.898
4 Mackenzie JOHNSON 50:37.160
5 Charlie MILTON 50:47.572
6 Billy HARGY 51:56.583
7 Kodi STEPHENS 52:03.436
8 Max PHILLIPS 52:03.631
9 Oscar COLLINS 52:07.738
10 Kobe CONLEY 52:25.312
11 Campbell HALL 52:39.810
12 Charlie MOLLER 53:05.635
13 William DENNETT 53:07.036
14 Jack BITHELL 53:33.196
15 Jamie DUNSTAN 54:14.971
16 Luke CHELLAS 54:31.695
17 Aaron MILES 54:31.888
18 Jack LYDFORD 54:57.985
19 Jack CAUGHEY 55:12.932
20 Maxwell LIEBEKNECHT 55:28.979
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Blake HOLLIS 49:28.162
2 Samuel PRETSCHERER 49:28.958
3 Mackenzie JOHNSON 50:37.160
4 Charlie MILTON 50:47.572
5 Oscar COLLINS 52:07.738
6 Kobe CONLEY 52:25.312
7 Jack LYDFORD 54:57.985
8 Jack CAUGHEY 55:12.932
9 Charlie HOLMES 55:58.949
10 Sam BARTON 56:09.650
11 Kaelin LITTLEJOHN 56:42.917
12 Clay PARSONS 56:46.615
13 Lachie BENNETT 57:25.585
14 Jaysen POLTORASKY 59:32.365
15 Jadyn MCCARTHY 59:35.770
16 Kaitlyn HALL 59:45.691
17 Max BERRY 34:52.542
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Riley MCGILLIVRAY 50:03.898
2 Kodi STEPHENS 52:03.436
3 Charlie MOLLER 53:05.635
4 William DENNETT 53:07.036
5 Jack BITHELL 53:33.196
6 Jamie DUNSTAN 54:14.971
7 Aaron MILES 54:31.888
8 Maxwell LIEBEKNECHT 55:28.979
9 Thomas FOSTER 55:43.350
10 Ty SOUTTER 56:39.820
11 Kyle LEACH 57:37.657
12 Mac VONTHIEN 58:41.970
13 Aidan PARMESAN 58:52.376
14 Ariana COLLINS 1:00:42.773
15 Zeth BOND 1:01:18.651
16 Damon KUPISZ 15:00.203
Pos Rider R1-R5 Total Time
1 Billy HARGY 51:56.583
2 Max PHILLIPS 52:03.631
3 Campbell HALL 52:39.810
4 Luke CHELLAS 54:31.695
5 Thomas VANCE 57:16.393
6 William VELLA 58:00.557
7 Jack SHEARER 58:10.237
8 Max MENSFORTH 58:32.031
9 Jet BRIEN 59:00.861
10 Jack SKEGGS 1:00:22.273
11 Xavier COX 1:01:07.547
12 Alex BLACKSTOCK 1:02:01.310
13 Jamisen HINDS 1:10:13.639
14 Harley MYSTEK 1:11:00.882
15 Will DEPPELER 1:13:45.871
16 Hugo THOMAS 1:14:15.908

Championship Standings

Source: MCNews.com.au

Leave a Reply

Your email address will not be published.